GLASS & CERAMICS / Ceramics / Terrine and cover 11108015
*
nr 1110 8015
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Valencia, diameter: 24 cm,
TERRINE AND COVER, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 24 cm
Ulla Procopé, Finnidsh designer, born 1921, dead 1968.
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday May 22 2017
at 20:44:14
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/5 20:39:14
1
Vinnande bud
- Thema-auction
May 22
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finländsk finlänsk keramik finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk terrin med lock ulla procopé valencia
-
7212 DINNERWARE
30 pieces, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arab..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:46
*
Ulla Procopé
Ulla Procopé, Finnidsh designer, born 1921, dead 1968.
Read more about 50/60-tal
nr 1110 8015
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Valencia, diameter: 24 cm,
TERRINE AND COVER, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 24 cm
Ulla Procopé, Finnidsh designer, born 1921, dead 1968.
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday May 22 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/5 20:39:14 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 22
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finländsk finlänsk keramik finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk terrin med lock ulla procopé valencia
-
7212 DINNERWARE
30 pieces, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arab..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:46